Etykiety

niedziela, 9 marca 2014

Sherman M4A3 - Italeri 1:72 - budowa cz.2

No to zaczynamy drugą część

Drugi model też już skleiłem i oczywiście zaszpachlowałem. Tym razem do szpachlowania był tylko przód pojazdu.

Tak prezentowały się oba po sklejeniu i szpachlowaniu:

 

 Widok z tyłu:


Jako, że jeden pojazd był przeze mnie szpachlowany dzień wcześniej, mogłem się zająć jego malowaniem, drugi musiał poczekać na swoją kolej.

Dlatego pokryłem jak zawsze całość czarnym podkładem:


Wtedy przyszła mi do głowy myśl, że te Shermany są dosyć duże jak na swoją skalę, dlatego wykonałem 3 zdjęcia porównawcze z innymi moimi pojazdami w zbliżonych skalach:

z Pattonem w skali 1:72:

 

Oraz z ISem 3 w skali 1:76:


Co o tym myślicie?

9 komentarzy:

  1. Mam pytanie. Jestem bardzo początkującym modelarzem i poszukuje zaufanej firmy modeli (czołgi, samoloty głównie 1:72). Co byś polecał, a co byś odradzał?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli chodzi o czołgi to radzę unikać airfixa, co prawda niektóre modele są znośne ale większość jest okropna pod względem jakości. Modele reszty firm nie są takie złe.

      Usuń
    2. To może ja doradzę, bo sam już jakiś czas w tym siedzę ;)
      Zaczynając, tak jak powiedział przedmówca, unikaj Airfixa, a według mnie nie poświęcaj uwagi Italeri, bo to tylko strata czasu. Moim (skromnym) zdaniem, powinieneś zacząć od wykonania kilku modeli firmy Zvezda, są to snap-kity, ale dużo lepiej wykonane niż Italerowskie modele. Kolejną wartą polecenia firmą jest Dragon, ale jego cena miażdży, więć polecam UM. Dobrą firmą, szczególnie jeżeli chodzi o pojazdy radzieckie, jest PST, a patrząc na ciężarówki i samochody - IBG. Dobrze spasowanymi i dającymi się sklejać, do tego mając dość przystępną cenę jest Revell, sam ma wiele pojazdów tej firmy, chociaż i tak niewiel w porównaniu z 19 T-34 z UM'u ;) W samolotach nie siedzę, pancerka i piechota są moimi muzami, moją powinnością... Czyli podsumowywując:
      -dobre wykonanie, przystępna cena - UM, ICM, Revell
      -wysoka cena, to samo z jakością, też dużą - Dragon i Trumpeter
      -średnia cena, lecz modele unikatowe - PST i IBG
      -łatwe w montażu,z zadowalającym wykonaniem i w przystępnej cenie są modele Zvezdy
      -unikatowe modele ale mocno przelane ramki, czasem brak szczegółów - ACE i Mirage

      Usuń
    3. Ja powiem tak.. jeśli chodzi o pojazdy pancerne, to najlepiej skleja się serię firmy First to Fight - Wrzesień 1939 - dostępną w przystępnej cenie w kiosku. (link po prawej stronie mojego bloga).

      Italeri widoczne na zdjęciu są banalne do składania, ale nie mają prawie wcale detali.

      W cenie 30-40 zł można kupić modele Uni Models, wspomniane wyżej i są one z dużą ilością detali, choć złożyłem tylko jeden model, to nie uznałbym go za prosty do złożenia.

      Natomiast jeśli chodzi o lotnictwo w skali 1:72 to dominują w Polsce takie firmy jak Plastyk, Mastercraft, Academy, które są firmami polskimi. Koszt takich samolotów to 10-25 zł. Nie są jakoś specjalnie szczegółowe, ale jak na sam początek, to są łatwe w sklejaniu i tanie. Poza tym można jeszcze sklejać samoloty Airfixa i lepszego Revella, ale o nich wypowiem się później, bo mam w szafie kilka modeli obu firm.. jakbyś miał jeszcze jakieś pytania to pisz śmiało :)

      Pozdrawiam

      Usuń
    4. Ja jeszcze mogę polecić po za wcześniej wymienionymi markami Bronco, HobbyBoss, Academy i AFV Club, ale to większa skala bo 1:35 a twojej nie widziałem.
      Spora część modeli Academy zawiera wnętrze pojazdu dobrej jakości (nie tak dobrej jak dodatkowe zestawy ale tak 4+/6 :P ).
      Warto przed zakupem znaleźć w necie inbox modelu czyli zawartość pudełka i czasem instrukcje, ocenisz w przybliżonym stopniu czy model cie zadowoli i jak trudny będzie.

      Usuń
    5. Dziękuje bardzo za odzew, na pewno się przyda :D Ogólnie na koncie mam dopiero model revella(spitfire mk V b) i kupiony też revella Leopard I A5(Brak mi farb i trochę się boję, że go zepsuje). Słyszałem jeszcze, że warta uwagi jest Tamiya. Co do pytań może jakiś wpis na blogu odnośnie malowania, sposoby, rodzaje farb, techniki?

      Usuń
    6. Postaram się coś odnośnie malowania napisać w przyszłym tygodniu :)

      Pozdrawiam

      Usuń
  2. Przed malowaniem powinieneś wyszlifować szpachlę do poziomu plastiku. Teraz wygląda to trochę kiepsko.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Model szlifowałem dosyć długo po szpachlowaniu i wyszlifowałem na tyle ile na to pozwolił model.

      Usuń