Etykiety

czwartek, 27 marca 2014

Farby i malowanie modeli

Na prośbę jednego z czytelników publikuję artykuł na temat farb używanych w modelarstwie. Dominują oczywiście 3 rodzaje farb oraz 2 techniki malowania.

Rodzaje farb to akryle. Firm produkujących ten rodzaj mazidła jest chyba z kilkanaście, w tym kilka wiodących. Wszystko postaram się przedstawić za pomocą zdjęć własnych zbiorów.

W moim warsztacie z pewnością dominują farby akrylowe firmy Pactra. Są to najtańsze farby i najłatwiej dostępne - w każdym sklepie/giełdzie modelarskiej każdy może znaleźć coś dla siebie w bogatej palecie kolorów. Niestety co wiąże się z tym, że jedna farba kosztuje w granicach 4-6 zł, to właśnie jakość, która może na początek być zadowalająca, ale po poznaniu innych nieco droższych farb sprawi, że zrezygnujemy z tej firmy.


Każdy kolor ma przypisany swój numer - w internecie natomiast można odnaleźć przeliczniki tych liczb, tak aby skutecznie znaleźć dany odcień w palecie innego producenta.


Ostatnio przy okazji zakupu startera Flames of War zakupiłem również 5 farb z kolekcji Warpaints, firmy Army Painter. Farby te charakteryzują się dużo większą gęstością i wymagają dodania odrobinki wody na pędzlu podczas malowania, bowiem podobnie jak farby olejne dozuje się je na jakąś powierzchnię. W zestawie był również gotowy wash, który bardzo ułatwia brudzenie pojazdów. Koszt takiej farby w internecie to 7.50 zł, bądź w przypadku zakupu całej palety kolorów (ponad 40 rodzajów plus pędzle gratis) 6 zł. 

Na zdjęciu widać również oliwkową farbę z AK Interactive - dosyć popularne mazidło produkcji hiszpańskiej, które zakupiłem podczas Festiwalu Modelarskiego w Bytomiu za 10 zł ( cena standardowa to już 12 zł). Jest rzadsza niż AP z uwagi na to, że przeznaczona jest do aerografu ( o którym za chwilę), lecz z powodzeniem nadaje się również do malowania pędzlem.


W moich zapasach znajdują się również dwa kolory z palety Model Master, które otrzymałem od brata. Oba mają bardzo fajną konsystencję, pigment jest chyba nawet za mocny.


Oba szklane pojemniki mają już dobre 10 lat, a mimo to, farba nie straciła swojego pigmentu, co więcej świetnie kryje nawet bez podkładu, co obrazują dwa zdjęcia poniżej:

 

Ciekawostka na temat tej palety - jest produkowana do dziś! Nie jestem ( jeszcze) w stanie stwierdzić, czy dziś produkowane farby Model Master są równie dobre co te, które posiadam, ale można je z powodzeniem zakupić w internecie w cenie ok 8zł.

Oprócz tego na rynku można znaleźć różne akryle w szczególności farby Vallejo i ich seria Model Color, której każdy odcień kosztuje ok 10 zł. Poza tym farby oferują również firmy produkujące kity takie jak:

Revell - 9zł 
Italeri - 8 zł
Tamiya 6 zł


Poza tym można jeszcze kupić kolory z palet Citadel. czy MIG, ale o nich nie jestem w stanie nic powiedzieć/napisać.

Drugim rodzajem farb są farby olejne. Wśród modelarzy istnieją zwolennicy zarówno akryli jak i emalii, ja należę zdecydowanie do tych pierwszych. Jednak jeśli ktoś wolałby farby o mocniejszym pigmencie, które nie potrzebują podkładu, to może się pokusić o zakuo farb Humbrola:Oczywiście ze względu na dużo większą gęstość potrzebny będzie do tego rozcieńczalnik do farb, który można zakupić w mniejszych porcjach modelarskich za bagatela 6 zł, lub w formie większej za około 12 zł. Natomiast akryle można spokojnie rozcieńczać zwykłą kranówką.Również po bracie odziedziczyłem kilka emalii:


W tym polskie Aster i Modelak i są to średniej jakości polskie farby, jednak z tego co znalazłem w sieci, już nie produkowane.

Oczywiście do techniki malowania będą potrzebne pędzle różnej grubości. W modelarstwie najczęściej stosowane przeze mnie grubości pędzla to 000, 0, 1, 3. Ja zakupiłem sobie jeszcze 4/0 czyli 0000, a są jeszcze pędzle retuszerskie, które cienkie jak igiełka pozwalają malować bardzo drobne elementy figurek czy narzędzi, świateł na pojazdach.Poza tym warto zaopatrzyć się w jakiś pojemnik na wodę do moczenia pędzla, chusteczki i jakieś stanowisko malowania przystosowane do malowania gęstszymi farbami. Moje oprzyrządowanie wygląda nastepująco:

Szybka po starej ramce:


Płyta przyklejona do kawałka kartonu/tektury:


Co do samych technik malowania, to osobiście mogę powiedzieć jedno - malować powoli, dokładnie i nakładać najlepiej kilka cieńszych warstw, tak aby nie zalewać modelu farbą i uniknąć zacieków. Sam jeszcze trenuję malowanie, więc nic więcej nie mogę napisać. Szerzej o malowaniu i farbach możecie przeczytać tutaj.

Drugą techniką malowania jest malowanie aerografem. Jest to specjalne urządzenie, napełniane płynną farbą, które pod wysokim ciśnieniem kompresora natryskuje na model odpowiednie mazidło - podobną technikę stosuje się przy malowaniu samochodów w lakierni samochodowej. Jest to już droga zabawka przeznaczona dla bardziej zaawansowanych modelarzy.

Film na ten temat można obejrzeć poniżej:


Natomiast do najszybszych metod pokrycia modelu kolorem należą spraye. Ich cena za 400 ml oscyluje w granicach 30 zł. Oczywiście można również korzystać z tanich odpowiedników, które można znaleźć w sklepach budowlanych ( oczywiście tylko do stosowania na podkład, bowiem hipermarkety oferują bardzo ograniczony wachlarz zaledwie kilku/nastu kolorów). Ja sam zakupiłem ostatnio za 12 zł 150 ml czarnego matu, którego będę używać jako podkład.


Chyba wystarczająco wyczerpałem temat farb i malowania w modelarstwie. Ewentualne opinie, uwagi sugestie proszę abyście wyrazili w komentarzach pod tym postem.

13 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawe wprowadzenie do malowania dla początkujących.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja może jeszcze taką radę dam jak chodzi o wodę :)
  1. Nie trzeba nieć kubka z wodą, ja sobie kropelki na paletę nalewam i to wystarcza na i dwie barwy, o ile nie powodują one przebarwień.
  2. NIGDY nie rozwadniajcie farb niemetalicznych wodą którą rozwadnialiście metalik. Czasami warto nawet pędzel wymienić by metaliczny pigment nie psuł barwy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Taak, dziękuje za pomoc, na pewno się przyda! Tylko mam jeszcze parę pytań:
  1. Czy do każdych farb potrzebny jest podkład?
  2.Co jeżeli farba jest zbyt rozwodniona?(Akryl)
  3.Mniej więcej ile warstw się nakłada na model?
  I jeszcze takie dodatek ode mnie, farby Revella są godne zaufania, świetnie się trzymają i dają ładny kolor :>

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ad1: do Akryli zazwyczaj przydaje się podkład ze względu na to, że wtedy właściwa warstwa ma lepszą przyczepność
   Ad2: zmienić farbę :D
   Ad3: ja nakładam 2 góra trzy - to zależy od krycia, nie można z tym przeholować - bo wtedy nakładanie kolejnych warstw będzie widoczne na efekcie końcowym,

   Usuń
  2. Ad.1
   Podkład zwiększa przyczebność farby i daje pewną "tonację" początkową. W zależności od tego czy model jest jasnych czy ciemnych barw należy się zastanowić jaki rodzaj podkładu dać np. viały do modeli o jaskrawych żółtych, czerwonych kolorach.
   Ad.2
   Jeszcze się nie spotkałem z tym że farba jest za mocno rozwodniona. Sprawdź czy farba jest dobrze wymieszana, i czy nie ma pigmentu na dnie. Za gęstą farbę rozrzedzamy na palecie za pomocą odrobiny wody. Jak chodzi o konsystencję, to nie ma formuły na najlepszą gęstość, z czasem nauczysz się ją rozpoznawać.
   Ad.3
   Zależy w jakim kontekście patrzysz na pytanie.
   Jeżeli chodzi o dobre krycie farby niektóre barwy są o tyle nieskomplikowane, że kryją za pierwszym zamachem. Trudniejsze barwy, np. biały, żółty i czerwony, wymagają nakładania większej ilości warstw. I proszę nie mylić tego z grubszą warstwą farby. Jak pierwsza warstwa nie kryje, należy dać jej wyschnąć, poczekać godzinkę lub dwie i potem następna warstwa. Zazwyczaj po drugiej warstwie wszystko już jest kryte.
   Czytając pytanie dosłownie, to nie ma na to reguły.
   Malując np. figurki niejednokrotnie liczba warstw sięga 8-9, a to za sprawą rozjaśnień, washów i innych tego typu rzeczy. Ale to jeszcze wszystko przed tobą :)
   Miłego modelowania
   RF

   Usuń
 4. Jakieś przykłady dobrego w umiarkowanej cenie takiego podkładu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najzwyklejszy podkład akrylowy wystarczy, przed "pomalowaniem" sprawdź czy nie zżera plastiku (np. na ramkach)

   Usuń
  2. ja używam czarnej Pactry :) cena 4-6 zł

   Usuń
 5. Dasz link do sklepu gdzie zakupię farmy Tamiy za 6 zł ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://www.mojehobby.pl/catalog/Tamiya-100818.html

   Usuń
 6. Malowanie wbrew pozorom wymaga wprawy, a ponieważ maluję na twardym styrodurze to już standardowo kładę podkład. Jako podkładu używam białej matowej farby akrylowej z marketu budowlanego i na styrodur kłade ją dwukrotnie lub trzykrotnie. Z typowym malowaniem tworzyw o którym pisałeś powyżej jeszcze nie miałem kontaktu, więc dzięki za wskazówki we wpisie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ta farba w sprayu - kiedyś malowałem taką podkład pod P-40 w 1/48. Strasznie długo schła, kilka dni!. Może miałem jakiś felerny egzemplarz, ale może lepiej sprawdź na jakimś złomie zanim potraktujesz model.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmm z tego co pamiętam to też czekałem dobre 2-3 dni do pełnego wyschnięcia, więc jak najbardziej się zgadzam.

   Usuń