Etykiety

sobota, 1 lutego 2014

Czasopisma wojskowo - historyczne

Styczeń mamy już za sobą, dlatego kolejny miesiąc postanowiłem zacząć od zaprezentowania Wam, drodzy czytelnicy czasopism o tematyce wojskowej, bądź historycznej.

Jakiś czas temu przeglądając czasopisma w kiosku natknąłem się na Militaria XX wieku. Był to numer specjalny tego periodyku.


W środku znalazłem kilka ciekawych artykułów, które są naprawdę długie i interesujące, z punktu widzenia historycznego i odkrywania historii militariów. Autorzy zadbali nie tylko o bogatą kolekcję czarno-białych fotografii, ale również o sporo rysunków profili jednostek. Numer specjalny podzielony jest na kilka działów :

-Wojsko Polskie 1918-1939 - > w tym dziale opisywane są jednostki, pojazdy oraz działania wojenne w okresie między wojennym - o tym raczej mało pisze się w prasie drukowanej.


-Temat wiodący - temat okładkowy - opis konkretnej konstrukcji lotniczej wojskowej, opis operacji wojskowej z 2 wojny światowej

-Bitwy i Kampanie - chyba nie trzeba tłumaczyć

-Broń i barwa -  również tutaj można znaleźć opis konstrukcji i historii jakiegoś pojazdu, ale również opis mundurów, medali i ludzi wybitnych, którzy odznaczyli się na polach walki wyjątkowym bohaterstwem godnym odznaczenia

-Grupy rekonstrukcyjne - Opis zlotów historycznych, wystaw muzealnych i działalności grup rekonstrukcyjnych w Polsce.

Czasopismo to wydawane jest co dwa miesiące.

Oczywiście istnieje jeszcze to samo pismo ale w wydaniu zwykłym:


Tutaj można wyróżnić 5 działów.

- Lotnictwo
- Okręty
- Broń pancerna
- Broń i barwa
- Schrony

Tutaj chyba nie potrzeba szerszego opisu. Również wydanie zwykłe jest wydawane co dwa miesiące. Oba wydania ukazują się na przemiennie - no numer specjalny w styczniu, a numer zwykły w lutym.

Oprócz tego wydawnictwo Kagero proponuje również inne periodyki poświęcone konkretnym jednostkom wojskowym:Na rynku jest również inne wydawnictwo, które również para się publikowaniem czasopism około wojskowych. Jest to Magnum X. Sam zakupiłem kilkanaście numerów czasopisma Nowa Technika Wojskowa - Historia. Podobnie jak Militaria XX wieku NTWH jest wydawana na przemiennie co miesiąc raz numer specjalny, raz zwykły.


W numerze "zwykłym" można wyróżnić następujące działy:

- Działania wojenne -  opisy kampanii wojennych

- Wojna w powietrzu - losy walczących lotników
- Monografie Lotnicze -  opis historii powstawania danego samolotu
- Wojna na morzu - starcia okrętów, okrętów podwodnych

W numerze specjalnym, oprócz wyżej wymienionych działów można wyróżnić :

- Siły specjalne 
- Monografie Pancerne
- Monografie Morskie
- Kawaleria

Zdaje się również, że kategorie nie są sztywno przypisane do rodzaju wydanego czasopisma - czasem mogą być używane na przemian.

Jeśli natomiast kogoś interesuje wojskowość nowoczesna to polecam czasopismo Nowa Technika Wojskowa:


Czasopismo to opisuje współczesną wojskowość. Jest to miesięcznik, a numery specjalne wydawane są okazjonalnie, jako odrębne numery.


Podobnie jak Kagero, Magnum-X ma również w swojej ofercie periodyki poświęcone konkretnym dziedzinom wojskowości:


Poza czasopismami warto również przyjrzeć się wydawanej już od roku serii Wielki Leksykon Uzbrojenia - Wrzesień 1939

Pozycja ta opisuje w każdym numerze jedną z jednostek uczestniczących w kampanii wrześniowej. Autorzy zajmują się przeróżnymi działami - czołgami, okrętami wojennymi, armatami, karabinami, bronią palną, w jednym numerze opisano nawet pociąg pancerny.

Natomiast dla lubujących książki polecam serię Biblioteka 2 Wojny Światowej, którą również można spotkać w kiosku:


Jak widać okrągła rocznica wybuchu drugiej wojny światowej obrodziła wieloma publikacjami, które nawiązują do tego najkrwawszego w dziejach konfliktu. Jest to uczta dla miłośników historii.

Na koniec przedstawiam Wam polski dwumiesięcznik modelarski, w którym można znaleźć wiele recenzji, porad i zdjęć dobrej jakości. Jeśli ktoś jest początkującym modelarzem, takim jak ja, to z pewnością będzie mógł się wzorować na bardzo dobrze wykonanych modelach, pokazywanych na łamach tego czasopisma.


Tak właśnie wygląda obecny stan czasopism wojskowo - historycznych. Jeśli macie jakieś pytania odnośnie tych czasopism, bądź propozycje innych tytułów, to piszcie w komentarzach.

1 komentarz:

  1. Od dość dawna mam prenumeratę obu Militariów oraz Okrętów (to ostatnie od początku). Z Magnum-X z kolei przychodzi do mnie Poligon i obie TW Historia, okazjonalnie kupuję też numery specjalne. Uważam te pozycje za bardzo ciekawe i warte przeczytania (jeśli nie posiadania).
    Z kupowania nTW zrezygnowałem kilka lat temu, po tym, jak to określił kumpel, jak stała się "gazetką reklamową Bumaru" ;)

    OdpowiedzUsuń