Etykiety

niedziela, 22 grudnia 2013

Stridsvagn L-60, szwedzka myśl techniczna


Stridsvagn L-60, zwany również jako Landsverk L-60, był lekkim czołgiem produkcji Szweckiej, jak na swoje lata był dosyć innowacyjnym. Co ciekawe jego wieża była równolegle zaprojektowana również jako do czołgu polskiego - 7TP, o którym napiszę osobny artykuł. Czołg ten został opracowany w 1934 roku. Jego pancerz wynosił do 15 mm, a prędkość dzięki 142 konnemu silnikowi chłodzonego cieczą dochodziła do 46 km/h.


                                                    Landsverk L-60

Uzbrojenie tego pojazdu składało się z armaty 37mm, oraz dwóch karabinów maszynowych kalibru 8 mm. Całość ważyła ponad 8 ton, dlatego czołg ten zaliczał się do pojazdów lekkich. Pojazd ten był eksportowany do Irlandii, Austrii i Węgier. Te ostatnie produkowały go na licencji, gdzie nazwano go jako 38M Toldi I. Był on produkowany w dwóch wersjach i rozpędzał się do prędkości 50 km, jednak jego pancerz był o 2 mm cieńszy, niż pierwowzór. Toldi uzbrojony był w rusznicę przeciwpancerną 20mm oraz karabin maszynowy.

                                                      Czołg 38M Toldi I

Warto podkreślić, że innowacyjne zawieszenie w tym czołgu, było na tyle interesujące dla krajów ościennych, że te na szwedzkiej licencji umieszczały podobne patenty w swoich pojazdach pancernych produkowanych w tamtym okresie.

Z czasem po konfiskacie czołgów Szwedzkich przez Niemców, sztab postanowił zmodernizować pojazd nadając mu nazwę Stridsvagn m/40 L. Dołożono pancerza, który teraz wynosił 50mm grubości. Czołg posiadał również hydrodynamiczne podwozie, co było bardzo pożyteczne podczas jazdy po bezdrożach. Czołgi te używano do roku 1957.

                                                   Stridsvagn m/40 L

Choć pierwotnie czołg L-60 był uzbrojony w działo 20 mm, przezbrojenie go na kaliber 37 było dobrym posunięciem konstruktorów - dzięki temu pojazd mógł konkurować z innymi konstrukcjami tego typu używanymi na polach bitew np w Hiszpanii, gdzie słabe działka nie dawały sobie rady w starciu z mocniejszymi armatami polowymi.

                                                   Stridsvagn m40K

Jak widać nie tylko w Polsce, Niemczech, czy Związku Radzieckim opracowywano pojazdy wojskowe. Szwedzi słynęli nie tylko ze swoich dział przeciwlotniczych produkowanych przez rodzimą firmę Bofors - których używali w polskiej armii, również nasi żołnierze, ale również z tych oto lekkich czołgów i zastosowanych w nim innowacyjnych rozwiązaniach układu jezdnego. Czołgi te walczyły aż do zakończenia wojny. Brały udział w działaniach wojennych na froncie przeciwko Rosjanom i na pewno choć trochę uprzykrzyli im ich manewry. 

źródła: 
1. http://pl.wikipedia.org/wiki/Stridsvagn_L-60
2. http://www.tanks-encyclopedia.com/ww2/sweden/L60_stridsvagn_M38-39-40.php
3. http://mtg.domek.org/szwecja/m40.htm
4. http://www.militaryfactory.com/armor/detail.asp?armor_id=455
5. http://pl.wikipedia.org/wiki/38.M_Toldi_I

2 komentarze:

 1. szwedzi mieli znacznie więcej ciekawych konstrukcji

  http://forum.worldoftanks.com/index.php?/topic/239114-swedish-tank-tree/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem, być może powrócę do tego tematu :)

   Usuń