Etykiety

sobota, 21 grudnia 2013

Bitwa nad Chałchin-Goł

Teraz przeniesiemy się do czasów przed 2 wojną światową do maja 39 roku. W owym czasie od roku panowała seria walk przygranicznych między Japonią a Związkiem Radzieckim. Uważa się to za wstęp do walk 2 Wojny Światowej na tamtych terenach. Była to również jedna z większych batalii, w której Japończycy mogli wypróbować i skutecznie wykorzystać swoje siły zbrojne w tym lotnictwo i czołgi.

Powyżej zdjęcie prototypu czołgi japońskiego Ha-Go, który brał udział w bitwie nad Chałchin-Goł.

Warto zaznaczyć że w tej bitwie, która odbywała się na pograniczu Mongolii i Mandżukuo brało udział bardzo wiele wojska. Początkowo Japońskie siły stanowiło zaledwie kilkaset żołnierzy, ale stan wojsk z dnia na dzień walk zwiększał się, aby z 300 wojaków rzuconych do walki 11 maja, liczba ta urosła do aż do 38 tysięcy, a na końcu walk w sierpniu liczyła już około 75 tysięcy walczących po stronie kraju kwitnącej wiśni.


                                          Rosyjska mapa działań wojennych w bitwie

Rosjanie wystawili przeciwko 180 czołgom japońskim prawie 500 jednostek własnych, a choć ich piechota była mniej liczna, to pomimo tego, Związek radziecki wygrał bitwę i zadał wrogom ciężkie straty. Dnia 20 sierpnia Rosjanie pod dowództwem  Gieorgija Żukowa ruszyła to walki. Zanim jednak do tego doszło, nastąpiły naloty bombowe i ostrzał artyleryjski na pozycje japońskie.

                                       Japoński czołg Ha-Go przejęty przez Rosjan

Siły japońskie w ciągu tygodnia zostały totalnie wyniszczone. Straty według różnych źródeł mogły wynosić nawet 45 tysięcy żołnierzy. Pomyśleć że to wszystko zaczęło się od tego, że grupa żołnierzy na koniach, pochodzenia Mongolskiego przekroczyła granicę Mongolsko-Mandżuską, co spowodowało, że armia Mandżukuo zepchnęła niechcianych gości na ich stronę granicznej rzeki. Mongołowie wezwali na pomoc Związek Radziecki, a przeciwnicy Japonię. Tak niewinna utarczka na granicy przerodziła się w wielką batalię, trwającą kilka miesięcy, która pochłonęła istnienia tysięcy żołnierzy, jeszcze zanim pierwsze bomby lądowały w centralnej Europie.

                                           Radziecki czołg BT-7 na polu walki

Bitwa ta była na tyle ważna, że Japończycy po klęsce zmienili kierunek prowadzonych działań. Więcej nie atakowali Związku radzieckiego, co więcej podpisano nawet pakt o nieagresji, co było nie w smak Niemcom, które naciskały rząd w Tokio, aby ten zaatakował przeciwników państw osi na wschodzie.

źródła:

1. http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_nad_Cha%C5%82chin-Go%C5%82
2. http://ciekawostkihistoryczne.pl/2013/03/05/bitwa-nad-chalchyn-gol-starcie-ktore-zadecydowalo-o-losach-ii-wojny-swiatowej-do-zmiany/ 
3. http://en.wikipedia.org/wiki/Battles_of_Khalkhin_Gol
4. zdjęcia pochodzą z zasobów Wikipedii
 http://en.wikipedia.org/wiki/Battles_of_Khalkhin_Gol

Zobacz więcej na: http://www.wykop.pl/link/1499623/bitwy-nad-rzeka-chalchin-gol-japonia-vs-zsrr/
 http://en.wikipedia.org/wiki/Battles_of_Khalkhin_Gol

Zobacz więcej na: http://www.wykop.pl/link/1499623/bitwy-nad-rzeka-chalchin-gol-japonia-vs-zsrr/
 

2 komentarze:

  1. Jeszcze przydałaby sie duza makieta

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przydałaby się i nawet byłoby radę to zrobić w skali wargamingowej, do której się przymierzam, ale to po nowym roku przedstawię :)

      Usuń